Breaking News
 |  | 

Sprawdź

Białko ziemniaka

img-responsive

Dlaczego właśnie ten dodatek do paszy?

Praktycznie od dziesięcioleci hodowcy na całym świecie zastanawiają się jaki dodatek do paszy będzie najlepszym rozwiązaniem pod względem wartości odżywczych oraz ceny jaką przyjdzie im zapłacić za tego typu dodatki. Często brak konkretnej wiedzy wiąże się popełnianiem wielu błędów, które mogą mieć w przyszłości zły wpływ na wzrost zwierząt hodowlanych. Wieloletnie przeprowadzanie badań nad sposobami żywienia zwierząt oraz ich wpływem na ich wzrost dowiodło tylko że białko ziemniaka może być świetnym dodatkiem do paszy. Ziemniaki jako nieliczne posiadają w swoim składzie mnóstwo aminokwasów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania trzody hodowlanej. W ich składzie między innymi możemy znaleźć takie składniki jak seryna, cystyna, metionina, leucyna, tyrozyna, lizyna czy arginina.

Jak produkowane jest białko z ziemniaków?

Kilkaset badań potwierdziło jednoznacznie że białko ziemniaka jest jednym z najbardziej wartościowych źródeł białka roślinnego. Jak powstają dodatki do paszy z ziemniaków? Białko jest pozyskiwane z tak zwanego soku komórkowego ziemniaków za pomocą termicznej regulacji specjalnych urządzeń do tego służących, między innymi podczas tego procesu występuje suszenie oraz odwadnianie. Bez wątpienia jest to jeden z najlepszych jak nie najlepszy na rynku komponent jako dodatek do paszy dla zwierząt hodowlanych. Znajduje zastosowanie w hodowli trzody chlewnej na każdym poziomie rozwoju, w hodowli drobiu a nawet bydła. Statystyki bez wątpienia potwierdzają jak doskonała jest pasza z białka ziemniaczanego. Zazwyczaj możemy ją dostać w formie suchej karmy, w tym znajdziemy około 90% suchej masy a 80% stanowi białko. Taki produkt zawiera bardzo wysoką wartość białka biologicznego w małych ilościach. Co ciekawe po przeprowadzeniu kolejnych żmudnych testów wynikło iż białko ziemniaczane jest znacznie lepsze w porównaniu do białka sojowego a nawet rzepakowego.

Co pokazuje praktyka?

Praktyka pokazuje że białko ziemniaka kiedy stosowane jest jako główny dodatek do paszy potrafi znacznie wspomagać rozwój zwierząt skracając tym samym czas wzrostu. Jednak specjaliści jednoznacznie nie polecają stosowania dodatku jako głównej formy żywienia bez innych dodatków. Bardzo ważne są w tym wypadku proporcje, które pozwalają na utrzymanie wszystkich mikroskładników w organizmach zwierząt na odpowiednim poziomie. Co sądzą na ten temat hodowcy? Z roku na rok rośnie zainteresowaniem tego typu dodatkiem do paszy. Jeszcze niespełna kilkanaście lat temu hodowcy podchodzili do tego z dystansem i nie zawsze decydowali się na zastosowanie takiej paszy w diecie żywienia swoich zwierząt. Jednak coraz częściej można zauważyć że hodowcy korzystają z tego typu udogodnień zachwalając sobie suche białko z ziemniaków. Jest to znacznie szybsza forma wzbogacenia diety, dostępna jest w większości punktów sprzedaży oraz co najważniejsze jest ona w przyzwoitej cenie dostępnej dla każdego hodowcy.

bialko-ziemniaka

ABOUT THE AUTHOR