Breaking News
 |  | 

Zdrowie

Dieta oczyszczająca – motywacja do zmiany trybu życia

img-responsive

Przeróżne sposoby na to, aby oczyścić organizm z toksyn nie przestają być popularne. Najczęściej uważamy taką dietę oczyszczającą organizm za krótki lecz intensywny etap, po którym wrócimy do swoich starych nawyków. Czy jest to rozsądne rozwiązanie? Jak najlepiej przystąpić do oczyszczania organizmu, aby przyniosło długotrwałe efekty?

Krótkotrwała dieta a zdrowe nawyki

Tzw. naturalne oczyszczenie organizmu z toksyn kojarzy nam się często z kilkudniową surową dietą, albo, co gorsza, z głodówką. Owszem, dieta detoksykująca nie powinna trwać długo. W przeciwnym wypadku doprowadzi do wycieńczenia organizmu, niedoborów i spadku energii, a w skrajnych przypadkach nawet anemii. Z drugiej strony, rozpoczęcie takiej powinno być motywacją do trwałej zmiany naszych niezdrowych nawyków żywieniowych. Nie oznacza to, że po zakończeniu oczyszczania organizmu powinno się wciąż jeść w niewielkich ilościach. Nasza codzienna dieta powinna być zróżnicowana i zbilansowana.

O czym pamiętać przechodząc na dietę detoks?

Założeniami większości naturalnych diet oczyszczających jest w pierwszej kolejności odstawienie niezdrowych, tłustych, smażonych potraw. Ważne jest również ograniczenie nadmiaru cukru. Wszelkie dania typu fast food, słodycze czy inne gotowe produkty są często wysoko przetworzone, a tym samym bardzo niezdrowe. To właśnie taki sposób odżywiania powoduje spadek energii i koncentracji, a także mniejszą wydolność fizyczną i wydolność wielu narządów w naszym organizmie. Takie podejście do diety jest jak najbardziej rozsądne, a w większości przypadków nawet konieczne.

Nie tylko odżywianie – co jeszcze wpływa na samopoczucie?

Chcąc oczyścić nasz organizm i przywrócić siły do życia, nie należy ignorować wysiłku fizycznego. Codzienny ruch warto wprowadzić wraz z przejściem na dietę oczyszczającą organizm. W taki sposób nawyk codziennej dawki ruchu wejdzie nam w krew, a może zostanie z nami po okresie tzw. detoksu. Dieta oczyszczająca to przede wszystkim szansa na wprowadzenie większej ilości owoców i warzyw, ograniczenie mięsa i zadbanie o swój ogólny dobrostan fizyczny.

 

dieta-oczyszczajaca-motywacja-do-zmiany-trybu-zycia

ABOUT THE AUTHOR