Breaking News
 |  | 

Zdrowie

Poznaj kaloryczność mięs i wędlin dzięki specjalnym tabelom

img-responsive

Spożywając mięso, dostarczamy organizmowi wielu niezwykle cennych składników odżywczych. Na uwagę zasługuje tu przede wszystkim pełnowartościowe białko zawierające komplet aminokwasów, a także witaminy A i D plus te z grupy B. Warte podkreślenia jest tutaj to, że dotyczy to również witaminy B12, która nie jest obecna w pokarmach pochodzenia roślinnego. Do tego mamy też szereg związków mineralnych zawierających biopierwiastki, a do tego tłuszcze nasycone i nienasycone. Jak zatem widać mięsa i wędliny mogą dostarczyć naszemu organizmowi wielu cennych składników odżywczych.

Przy wyborze rodzaju mięsa należy jednak brać też pod uwagę jego kaloryczność. Jest to ważne, bo pod tym kątem mięsa różnią się od siebie, a przy dbaniu o sylwetkę może mieć to szczególne znaczenie. Stąd też niezwykle pomocna powinna być dla nas tabela kalorii mięsa i wędlin, gdzie znajdziemy szczegółowe informacje o każdym produkcie pochodzenia zwierzęcego. Na kaloryczność produktów mięsnych składa się w głównej mierze tłuszcz i białko. Proporcje tych składników są różne w zależności od części zwierzęcia, z którego pochodzą.

Jaka jest kaloryczność mięs?

Jak zapewne łatwo się domyślić w czołówce rodzajów najbardziej wysokokalorycznych mięs znajduje boczek wieprzowy – ma on aż 510 kcal w 100 gramach, a boczek faszerowany nieznacznie mniej, bo 502 kcal. Jednak w rankingu kaloryczności przoduje słonina, która ma 797 kcal. Z kolei najmniejszą wartość energetyczną wieprzowina ma w formie gotowanej, bo zaledwie 362 kcal. Z innych gatunków mięs warto pochylić się nad białym mięsem indyka ze skórką – 100 kcal czy filet z indyka – 84 kcal, które to przodują pod względem najniższej kaloryczności wśród mięs. Dla osób liczących kalorie z pewnością przyda się też informacja, że bitki wołowe mają 103 kcal, a mięso z kurczaka bez skóry to tylko 114 kcal w 100 g.

Kaloryczność wędlin

Dla smakoszy salami może być ciężką informacją to, że jest to jedna z bardziej kalorycznych kiełbas, gdyż ma 568 kcal. Popularne przekąski w postaci kabanosów to przeciętnie 326 kilokalorii. Z kolei na przeciwnym biegunie znajduje się kiełbasą szynkową przy 154 kcal i kiełbasa krakowska z 168 kcal.

Tabela kalorii mięsa i wędlin

Samem ciężko połapać się w tym, co jest zdrowe i jednocześnie pełnowartościowe. Stąd też warto korzystać z niezwykle pomocnych tabel kaloryczności mięs i nie tylko. Jest to bowiem nieoceniona pomoc podczas przygotowywania posiłków.

poznaj-kalorycznosc-mies-i-wedlin-dzieki-specjalnym-tabelom

ABOUT THE AUTHOR